
Den fristående uppföljaren till Hem till Scupper Island som jag älskade. Det här är en berättelse om de stora känslorna som svänger likt en bergochdalbana. Karaktärerna är lätta att tycka om och handlingen är driven, romantisk och hjärtslitande.
Att släppa taget om sitt ex har inte varit lätt för klänningsdesignern Jenny Tate. Speciellt inte eftersom hans nya fru vill bli Jennys bästa vän. I längtan efter en nystart bestämmer sig Jenny för att lämna Manhattans skyskrapor för den mysiga lilla staden hon växte upp i. Väl på andra sidan Hudson River öppnar hon en egen bröllopsbutik och lyckas samtidigt intressera sig för Leo, den charmiga grannen som är lika attraktiv som han är irriterande.
I samma stad bor Jennys syster Rachel med sin familj. Enligt Jenny har Rachel alltid haft den perfekta familjen, men när Rachel får reda på något om sin make imploderar idyllen fullständigt.
Kristen Higgins
På andra sidan Hudson River
Printz Publishing
ISBN: 9789177712480
Finns hos Adlibris och Bokus
Låter som en bok för mig :-)
SvaraRaderaHa det gott!
Tummen upp för den.
SvaraRaderaKram Carin
Tack för tipset! Den måste jag läsa eftersom jag läst den första.
SvaraRaderaKram