
Elisabeth rätade på ryggen och stönade.
- Jag tror jag blir galen. Är det bara jag, eller håller alla bokstäver på att flyta ihop? Jag ser helt enkelt inte klart.
Signe stirrade på raderna av meddelanden de under de senaste fyra timmarna ägnat sig åt att jämföra. Nattens skörd var massa och dessutom verkade killarna på vinden ha blandat ihop klockslagen, vilket gjorde att Elisabeth och Signe fått göra om även hela gårdagens sortering. Signe spände ut en sista remsa och strök med långfingret för att få klistret att fastna.
- Titta! Zustrand! Det är fjärde gången jag ser det.
Elisabeth storrade på ordet som Signe pekade ut. Hon nickade ivrigt.
- Zustrand, det betyder "tillstånd". Inte för att et kanske betyder just det i det här meddelandet, men det kan vara ett viktigt ord för något annat i deras jäkla apparat. Jag hämtar Svartström.
s. 196 ur Det första chiffret av Denise Rudberg.
Rudberg är inte direkt en favoritförfattare, men den här gången överraskar hon mig på ett positivt sätt. Fortsätter hon i den här andan vill jag läsa fler böcker av henne. Den här är riktigt bra.
Fler smakbitar hittar du här
Trevlig söndag!
omslaget ser ut som Den lille havfrue i Köpenhamn, tack för smakbiten.
SvaraRaderaJag har faktiskt inte läst en enda bok av Denise Rudberg. Det kan bero på att genren i hennes andra böcker har kallats elegant crime, vilket inte lockar mig alls. En bok om chiffer låter ju dock intressant.
SvaraRaderaHar inte heller fastnat för hennes böcker tidigare. Men tack för det här tipset.
SvaraRaderaKram Carin
Den måste jag läsa! Har nog läst alla hennes böcker!
SvaraRaderaÖnskar dig en fin söndag!
Kram Jenny
Tack för smakbiten. Rudberg är ingen favorit hos mig heller men jag ska kanske ge den en chans i alla fall...
SvaraRaderaKram
Tack för smakbiten! Jag har läst en massa av Denise Rudbergs chick lit böcker, men jag tröttnade på hennes sätt att skriva. Kanske borde jag ge henne en till chans?
SvaraRaderaTack för smakbiten. Den här boken vill jag läsa någon gång.
SvaraRaderaTack för smakbiten! Har inte läst nåt av henne men den verkar bra.
SvaraRaderaTack för smakbiten. Bara försökt mig på en bok av författaren, gick inte så bra... men den här verkar ju annorlunda.
SvaraRaderaHej, jag har bara läst en Rudberg, för mer än tio år sen. Men även författare utvecklas! Tack för smakbit och trevlig söndag
SvaraRaderaLäste några böcker av Rudberg tidigare som jag gillade. Vill läsa fler så småningom.
SvaraRaderaspännande med chiffer. tack för smakebiten!
SvaraRaderaHar inte läst mycket Rudberg men den här är jag lite intresserad av faktiskt :)
SvaraRaderaLåter som en bok för mig. Tack för smakbiten!
SvaraRaderaRudberg har inte varit min genre direkt men den här är jag nyfiken på!
SvaraRaderaDen här låter intressant.
SvaraRadera