onsdag 5 september 2018
Roliga fakta - maneter av Emmalill Frank
Jag älskar att läsa rolig och knasig fakta och det här är verkligen en lekfull bok med härliga illustrationer och intressant fakta om maneter. Passar till familjen eller till den yngre skolklassen, från femårsverksamheten på förskolan och upp i lågstadiet.
Visste du att maneten saknar hjärna? Att den äter och bajsar med samma hål? Eller att det finns en manet med evigt liv?
Och visste du att maneter kan ha roliga namn, som blomkålsmanet, kompassmanet och stekt ägg-manet? Kan undra hur de ser ut?
Roliga fakta är annorlunda faktaböcker, där ren fakta blandas med fantasi och mycket humor. Det här är den andra boken i serien. Böckerna passar barn i åldern 6-9 år.
Emmalill Frank är författare och illustratör med barnböcker som specialitet. Hon älskar knasiga och roliga detaljer, vilket märks i både text och bild.
Emmalill Frank
Roliga fakta - maneter
Beta Pedagog
recensionsexemplar
ISBN: 9789188009746
Finns hos Adlibris och Bokus
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
Det är då barnen tar tills sig fakta när det berättas på rätt sätt.
SvaraRaderaKram Carin
kul, vi har massa maneter på västkusten ❤️
SvaraRaderaLåter som en bok som även jag skulle gilla trots att jag nog är liiite äldre än målgruppen ;-)
SvaraRaderaAv den kan man nog lära sig ett och annat :D
SvaraRaderaKram