Förra veckan hade vi sportlov här, i den här delen av landet, men lovet fortsätter i andra delar den här veckan. OS är i full gång, heja Sverige och det är helt klart mycket sport just nu. Därför handlar också veckans topplista om just sport.
Min lista rymmer, nästan som vanligt, böcker som riktar sig till olika ålderskategorier:
- Flyt som en fjäril, stick som ett bi av Elin Nilsson. Bok för unga vuxna (simning)
- Gillad som du är av Camilla Dahlson. Bok för 9-12 år (löpning)
- Björnstad av Fredrik Backman. Bok för vuxna (hockey)
- Bränd av Marianne Wallin. Bok för unga (ridning)
- Ferry tales av Björn Ferry. Den enda bok jag inte har läst men kan tänka mig att läsa (skidor/skidskytte)
fin blandning. har inte läst någon av dem
SvaraRaderafin varierande lista, inte läst någon.
SvaraRaderaElin Nilssons bok vill jag läsa, och Björn Ferrys bok tror jag är väldigt intressant. Han har en väldigt speciell livsfilosofi som det vore spännande att läsa om.
SvaraRaderaHar inte läst någon av dem så tack för tipsen.
SvaraRaderaHar inte läst någon av de här böckerna. Tack för tips!
SvaraRaderaHar bara läst nummer 3 och den var väldigt bra. Dock är inte alltid idrotten så juste som jag skulle önska att den vore. Alla blir inte en ny Zlatan utan det viktigaste måste vara hälsoaspekten tänker jag.
SvaraRaderaKram
Jag gillade Ferry tales mycket mer än vad jag trodde att jag skulle göra. Den första boken har jag läst, men inte kom jag på att ha den i min lista.
SvaraRaderaSå kom Björnstad här också, får väl ta och läsa den.
SvaraRaderaBra förslag men ingen jag läst.
SvaraRaderaBjörn Ferry kan jag tänka mig har en hel del intressant att berätta.
SvaraRaderaSport är inte alls min grej så hoppade över topplistan den här veckan :)
SvaraRaderaBjörnstad har jag läst, och den fick vara med på min lista också idag.
SvaraRaderaInte läst någon av dessa men Björnstad står på läslistan ;) tack för övriga tips!
SvaraRadera