Det här är andra boken av Magdalena Graaf som jag läser. Hennes första bok - Det ska bli ett sant nöje att döda dig skildrade hennes liv tillsammans med en våldsam man och hennes flykt undan medans Mitt perfekta liv mer är en kåserisamling med närhet till skratt. Mitt perfekta liv, förresten. Finns det ett sådan?
Jag kommer på mig själv att fnissa, frusta och hicka igenkännande flera gånger.
______________
⭐⭐⭐⭐(⭐) Boken får nästan full pott. Men tyvärr är den lite för kort. Jag hade gärna velat ha några fler kapitel. Därav endast 4 av 5. Men en stark sådan.
Magdalena Graaf
Mitt perfekta liv
Storytel
Läste hennes första bok, som var hemsk att läsa, men viktig att skriva så alla kan se att det finns hopp! Den här kan jag tänka mej är kul att läsa!
SvaraRaderaJa hennes första bok var en rysare att läsa, och så tänkvärd. Den här boken verkar vara en må bra bok som du beskriver..**
SvaraRaderaKramar♥
Det perfekta livet finns nog inte men igenkänningsfaktorn kan betyda mycket.
SvaraRaderaKram
Har lyssnat på den första, hoppas den här med finns i ljudbok.
SvaraRaderaKram Mamma C
Låter som en bok som jag skulle gilla :-) Och JA! Den fanns som e-bok på bibblan. Blir nästa val - tack för tipset! :-)
SvaraRaderaHa en braig fredag!